PORTEKİZ

Portekiz ya da resmî adıyla Portekiz Cumhuriyeti (Portekizce: República Portuguesa) Avrupa’nın güneybatısında İber Yarımadası üzerinde yer alan, Avrupa Kıtası’nın en batısındaki ülkedir. Portekiz kuzeyden ve doğudan İspanya ile, güneyden ve batıdan da Atlas Okyanusu ile çevrilidir. Atlas Okyanusu’nun kuzey yarım küredeki bölümünde bulunan Azorlar ve Madeira takımadaları özerk yönetimleriyle birlikte Portekiz’in birer parçası.

LİZBON

Lizbon: Tramvay turu
28 numaralı tramvay hattında yapılan bir gezinti Lizbon’u görmenin yollarından biridir. Yolculuk Rossio yakınındaki Martim Moniz’de başlar, tepelere doğru döne döne çıkarak eski Alfama mahallesine ulaşır, sonra Basílica da Estrela ‘dan geçerek aşağıya doğru Avrupa’nın en eski şehir planlama ürünü olan Baixa ‘nın caddelerine gelir. Buradan Bairro Alto ‘nun alt kısımlarından geçerek son durak olan Prazeres ‘e gelinir.

Belém: Yaşayan Manueline dönemi mimarisi
15 numaralı tramvay hattı, Tejo Nehri boyunca batıya doğru tarihî Belém mahallesine ulaşır. Bu mahallede en ilgi çeken yapı Jeronimos Manastırı’dır. İnşası sırasında her yıl 70 kg. altına mal olmuş, yapımı baharat ticaretiyle finanse edilmiştir. Keşiflerle gelen etkilenmenin Gotik ve Rönesans tarzlarıyla karışmasından oluşan Manuelin dönemi mimarinin tipik bir örneğidir. 1501 yılında başlanan inşaat 70 yılda bitirilmiştir. Mahallede ayrıca ilgi çekici olan Torre de Belém (Belém Kulesi) de bulunmaktadır.

Bairro Alto: Gece hayatı
Bairro Alto (Yukarı Mahalle) Lizbon’un merkezî yerlerinden biridir. Yerleşim, alışveriş ve eğlence bölgesi olarak kullanılır. Günümüzde Portekiz başkentinin gece kalbinin attığı yerdir ve Lizbon gençliğinin uğrak noktasıdır. Lizbon’un Punk, Gay, Metal, Goth, Hip Hop ve Reggae tarzlarındaki barları ve kulüpleri bu mahallede yer alır. Portekiz’in ulusal müziği fado da gece hayatının bir parçasıdır.

Estação do Oriente: Mimarlık mucizesi
Estação do Oriente (Doğu İstasyonu) Lizbon’un tren, metro, otobüs ve taksi trafiğinin ana duraklarından birisidir. Cam ve çelikten yapılmış sütunları palmiyeleri andırır ve hem gün ışığında hem de gece aydınlatıldığında yapıyı olağanüstü bir güzelliğe büründürür. Yapı İspanyol mimar Santiago Calatrava tarafından tasarlanmıştır. Alışveriş merkezinden geçtikten sonra, 1998 Dünya Fuarı’nın (Expo 98) yapıldığı Parque das Nações (Milletler Parkı) ile karşılaşılır.

Lizbon: Füniküler ulaşım
Lizbon’daki ulaşım birçok şehirden daha etkileyicidir. Bunun başlıca nedenlerinden birisi şehrin coğrafyasıdır. Yedi tepe üzerine kurulmuş olan Lizbon’da yüzyılı aşkındır kullanılan tramvayların yanı sıra üç adet füniküler de oldukça ilgi çekmektedir. Bunlar Elevador da Glória, Elevador da Bica ve Elevador da Lavra ‘dır. İçlerinde en dikkat çekici olanı ise Bairro Alto ‘nun hemen aşağısındaki şık mahallelerden geçen Elevador da Bica ‘dır. Carris biletleri fünikülerlerde de geçerlidir.

PORTO

Douro nehrinin ağzına bakan tepeler boyunca kurulan, 2.000 yıllık tarihi ile olağan dışı bir kentsel manzaraya sahip Oporto tarihi şehir merkezi, 1996 yılında UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınmıştır. Kentin mimari eserleri arasında, ayakta kalan en eski yapısı Oporto Katedrali ile birlikte, küçük Romanesk Cedofeita Kilisesi, gotik Igreja de São Francisco Kilisesi, Saint Francis, surlar kalıntıları ve 15. yüzyıldan kalma evleri bulunmaktadır. Kentte barok stili de Francis ve St Claire (Santa Clara) kiliselerinin iç dekorasyonunda ayrıntılı ve yaldızlı çalışmalarla, Merhamet kiliseleri’nde (Misericórida) ve İmamlar ( Igreja dos Clerigos) ile Porto Piskoposluk Sarayı tarafından temsil edilmektedir. neoklasisizm ve romantizm 19. ve 20. yüzyıllarda şehrin peyzajına muhteşem Borsa Sarayı Palácio da Bolsa, Saint Anthony Hastanesi, belediye binası, Liberdade Meydanındaki binalar ve Avenida dos Aliados, çini süslü São Bento Tren İstasyonu ve Kristal Sarayının ( Palácio de Cristal) bahçeleri gibi ilginç anıtlar eklendi. Bir rehber eşliğinde ziyaret Palácio da Bolsa ziyareti ve özellikle Arap Odasını görmek önemli bir turistik ilgi kaynağı olmuştur.

CASCAIS

Erken tarihinde uzun yıllar küçük bir balıkçı kasabası olarak varlığını sürdürmüş bir kasabadır. Günümüzde Cascais bir festival ve konserler merkezi olmuştur. Eğer temmuz ayında giderseniz her sene düzenli olarak yapılan Cascais Cool Jazz Festivalini seyredersiniz.

AVEIRO

Aveiro, 17. yüzyıla kadar önemli bir liman kenti olarak kullanılmıştır. Şehrin içinden geçen kanal, uzun, rengarenk boyalı sandallarıyla “Portekiz’in Venedik’i” olarak anılmaktadır. Balıkçılık, porselen yapımı, sandal üretimi, Aveiro’nun başlıca geçim kaynaklarıdır. Haftasonları komşu illerin turistlerini ağırlayan ortalama bir Portekiz şehridir. Tren garı, kanal, Aveiro Müzesi görülmesi gereken yerlerdir. Portekiz şehirlerine göre geniş sayılabilecek caddelerinde zevkle gezilebilir. Aveiro’ya özel tatlıları pastane vitrinlerinde görmek mümkündür.

SINTRA

Sintra belediyesi, Portekiz’in Lizbon bölgesine bağlı Büyük Lizbon altbölgesinin belediyelerinden biridir. Başlıca bucakları Cacém ve Queloz’dur.

MADEIRA

Madeira Adaları, Atlas Okyanusu′nda, Portekiz′e bağlı bir özerk bölge olan takımada. Tenerife, Kanarya Adaları’nın 400 km kuzeyinde yer alır. Kuzeybatısında yer alan Azorlar takımadası ile Portekiz’in iki özerk bölgesini oluşturur. 2011 nüfusu 262.456, başkenti Funchal’dır. Yüzölçümü toplam 801 km2’dir. Avrupa Birliği’ne dahildir. Şarabı ünlüdür. Takımadaya yılda milyonlarca turist gelmektedir, turizmi gelişmiştir.

1617 yılında Türk denizciler tarafından ele geçirilen adalar kısa bir süreliğine Osmanlı hakimiyetine girmiştir.

1625-1630 yılları arasında Madeira Adaları, Portekiz tarafından fetih edilerek, özellikle kuzeye yapılan harekâtları daha iyi destekleyebilmek amacıyla üs olarak kullanılmıştır.

ALGARVE

Algarve bölgesi, Portekiz’in Avrupa kıtasında bulunan 5 istatistiki bölgesinden biridir. Adı “Batı Endülüs” anlamına gelen Arapça “el Garb el Endülüs”ten gelmektedir. İber Yarımadası Araplar tarafından fethedildikten sonra, bu bölgeye ve genel olarak da Portekiz’e verilen isim olan “El Garb” (Batı) günümüzde bu bölgenin adı olarak kullanılmaya devam etmektedir. Atlas Okyanusu’na kıyısı bulunan bölge doğuda İspanya ile komşudur

ÜLKELER

HAKKIMIZDA

15 yıllık turizm deneyimi ışığında bir araya getirilmiş ekibimiz ve şekillendirilmiş kurumsal yapımız ile İspanya, Portekiz, Fransa, İtalya, Fas, Küba ve Meksika’da turistlik geziler, kurumsal toplantı ve organizasyonlar, kongreler, temalı toplantılar Devamını Oku

İLETİŞİM

  • +34633167096 – +34958961266
  • Calle Lérida, No.3 Planta 1, Oficina 5 18006 Armilla, Granada/İspanya

ARMITOUR